1. Albánsko je nový letný hit Balkánu!
​Albánska riviéra sa stáva posledné roky obľúbeným letným hitom Slovákov. Niet divu! Stačí vygoogliť Ksamil, Dhermi alebo Saranda a zostanete v nemom úžase.

2. Bunkre?
Medzi rokmi 1950 a 1988 bolo v Albánsku postavených približne 60 000 betónových bunkrov, pochádzajúce z Hodžovho komunistického obdobia. Boli postavené proti prípadnému útoku. Vláda sa ich snaží postupne odstraňovať, ale je to nákladná záležitosť. Preto aj dnes môžete na ceste po Albánsku kde-tu objaviť nejaký ten bunkrík.

​3. “Krajina orlov”
V albánčine sa Albánsko nazýva ‘Shqiperia’ a znamená ‘Krajina orlov’. Albánci sú veľkí patrioti a ich vlajku nájdete doslova všade a v akejkoľvek podobe.

4. Kávičkári? Albánsko je pre vás to pravé orechové.
Podľa neoficiálnych zdrojov je európsky premier jedna kaviareň na približne 800 ľudí. Avšak nie v Albánsku! Tu pripadá jedna kaviareň na 80 ľudí, čiže je z čoho vyberať! Kávičkovanie je v Albánsku veľmi obľúbenou aktivitou, predovšetkým na dohadovanie businessu!

5. Raj pre milovníkov turistiky.
Albánsko okrem krásnych pláží ponúka aj úžasné hory, cca 2/3 Albánska sú hornaté. Raj pre všetkých milovníkov turistiky, trekkingu, paraglidingu, horolezectva! Odporúčam vygoogliť Valbona, Tomorr, Dardha a Voskopoja.

6. No McDonald? No problem!
Albánsko je jednou z mála krajín v Európe, kde ešte stále nenájdete globálnu fastfoodovú sieť McDonald. Avšak, pripomína Vám niečo lokálny reťazec Kolonat?

7. Malá krajina? Ani nie..
V Albánsku žije približne 3 miliónov ľudí. Avšak, viete, koľko Albáncov žije mimo svojej domovskej krajiny? Približne 7 až 10 miliónov.

8. Mercedes vládne cestám.
Na potulkách po krajine a predovšetkým v hlavnom meste Tirana zahliadnete doslova každý model Mercedes Benz vyrobený od roku 1970! Dôvodom je stále dosť zlá kvalita ciest. Taktiež, v Albánsku prakticky neexistovali žiadne osobné automobily a len od pádu komunizmu krajina zažila car-boom!

9. 2 miesta v Albánsku sú zapísané v UNESCO World Heritage List
Berat a Gjirokastra sú skvelým tipom pre jednodenný výlet, nájdete ich v centrálnej a južnej časti Albánska. Architektúra je vsutku výnimočná a typická pre obdobie Osmanskej ríše.

10. Dúhové hlavné mesto
Hlavné mesto Tirana je vskutku pútavé. Bývalý starosta Edi Rama, umelec a politik, dal zanedbaným socialistickým budovám nový nádych a šedé fasády panelových domov pretrasformoval do vskutku pútavých dúhových budov.

About the Author

Pridaj komentár