Ste mladý pár, ktorý chce preskúmať celý svet? Skúsení cestovatelia, ktorí radi objavujú menej známe krajiny v Európe? Skupina kamarátov, ktorí sa chcú vydať na dobrodružnú cestu či rodinka s deťmi? Pre každého z vás je tu možnosť,  ako sa dostať do Albánska tým najpohodlnejším spôsobom.

Keďže Albánsko je o kúsoček ďalej ako Chorvátsko alebo Slovinsko, možno porozmýšľate dva krát, či sa vydať na ďalekú cestu za albánskymi plážami či dokonca horami…Avšak, na rozdiel od Chorvátska či Slovinska tu nenájdete tak veľa preplnených pláží a krajina skrýva vskutku veľa neobjavených prírodných pokladov, na ktoré dlho nezabudnete.
To skutočné Albánsko však začína až za tuctovými hotelovými komplexami..Povinnou zastávkou by mala byť dynamická Tirana, panenské a doslovne nedotknuté zátoky / pláže albánskej riviéry vzdialené len 20 minút od 1500m vysokých hôr, antinukleárne bunkre z čias komunizmu, bývalé komunistické vojenské základne (ostrov Sazan) či nádych histórie z čias Osmanskej ríše prostredníctvom miest a hradov (Berat a Gjirokastra).
Nižšie nájdete viacero spôsobov ako toto leto cestovať do Albánska plus naše rady, ktoré využijete pri cestovaní :
1. Charterový let
Počas letnej sezóny sú z Bratislavy, Popradu či Košíc k dispozícii aj charterové lety. Sú zväčša organizované veľkými turistickými spoločnosťami pre pobytové zájazdy, hlavne do oblasti Durres. Je to možnosť ako sa dostať do Albánska, avšak veľmi ju neodporúčame, pretože ceny sú ďaleko vyššie a to skutočné nedotknuté Albánsko sa nachádza hlavne mimo Durresu.
2. Letecky z Budapešti do Tirany (Wizz Air)
Už viac ako rok máme k dispozícii priame lety 2-3 krát týždenne medzi Budapešťou (H) a Tiranou (AL). Tieto lety sú naozaj super, pretože sú značne lacné. Letisko Tirana je vzdialené len 13 km od hlavného mesta Tirany. Do centra sa dostanete taxíkom (15 -20 eur) alebo verejnou dopravou za približne 2 eurá. Týmto spôsobom môžete navštíviť Tiranu a okolie hlavného mesta predtým, než vyrazíte na južné pláže alebo na sever do albánskych Álp.. Ak chcete vidieť čo najviac a využiť pobyt na maximálne spoznávanie Albánska, odporúčame prenajať si auto, či už na letisku alebo v meste. Ak vás šoférovanie po Albánsku veľmi neláka, je tu stále možnosť využiť verejnú dopravu, aj keď treba byť flexibilní ohľadom časového harmonogramu autobusov (Orientačné rozvrhy nájdete na: https://gjirafa.com/Autobus).
PS: Existujú priame lety z Budapešti (HU) do Prištiny (KO) a Podgorice (MN). Majú tendenciu byť dokonca lacnejšie ako v Tirane a teda ide o ďaľšiu super alternatívu ako sa dostať do Albánska.
Medzitým albánska vláda už pracuje na vybudovaní ďalšieho letiska v meste Vlora, aby sa turisti dostali na juh ešte rýchlejšie a jednoduchšie. Podľa plánov by letisko malo byť vybudované za približne 2 roky, ale môže to trvať aj trochu dlhšie.
3. Letecky z Bratislavy na Korfu (Ryan Air) – a odtiaľ ľoďou do albánskeho mesta Sarandy/Himare
Napriek tomu, že ceny nie sú až také lákavé ako v porovnaní s leteckou spoločnosťou Wizz Air do Tirany (Priština a Podgorica ešte lacnejšie), pri lete na Korfu máte možnosť navštíviť a preskúmať aj tento krásny ostrov. Odtiaľ sa jednoducho dostane trajektom do albánskeho prímorského mesta Sarande (prípadne Himare), cesta trvá približne 45 minút a trajekty sú k dispozícií niekoľko krát denne. Lístky si môžete kúpiť aj online (cena sa líši podľa sezóny) a rovnako si pozrieť aj aktuálny harmonogram. Zadajte do Googlu Ferry Corfu Saranda a bookujte 🙂
4. Autom do Albánska
Tak toto je náš najobľúbenejší spôsob cestovania do Albánska, vďaka ktorému vždy navštívime nové zaujímavé turistické miesto na Balkáne. Existujú rôzne trasy a veríme, že si aj vy niektorú z nich vyberiete :a) Najdlhšia a najpozoruhodnejšia trasa prechádza cez : Slovensko – Rakúsko / Maďarsko – Chorvátsko – Čierna Hora – Albánsko.

b) Druhá najdlhšia ale oveľa ľahšia trasa prechádza cez Slovensko – Maďarsko – Srbsko – Macedónsko – Albánsko.

c) Najrýchlejšia a najľahšia cesta do Albánska: Slovensko – Maďarsko – Srbsko – Kosovo – Albánsko.
Táto trasa je o 6 hodín rýchlejšia ako prvá a o 3-4 hodiny rýchlejšia v porovnaní s druhou. Počas skoro celej trasy idete po diaľnici s výnimkou časti od Nish (Srbsko) po hranicu Merdar, ktorá má približne 90 km. Túto trasu nenájdete na Google mapách kvôli problémom medzi Srbskom a Kosovom, ale je bezpečná a má tendenciu byť rušná aj kvôli turistom a kamiónom, ktoré prechádzajú medzi krajinami. Najlepšou alternatívou je použiť trasu c na cestu do Albánska, a trasu a alebo b na cestu späť, prípadne opačne. Je dôležité mať na pamäti, že ak sa chcete vrátiť späť tou istou trasu, môžete to urobiť len do jedného mesiaca. My sme trasu c absolvovali aj na ceste tam aj späť a zazdieľame s vami našu skúsenosť :  ak máte teda v úmysle vrátiť sa späť rovnakým spôsobom, majte na pamäti, že keď ste prišli pôvodne do Albánska z Kosova a vraciate sa opäť z Albánska do Kosova, je lepšie pri prvom vstupe ukázať občiansky preukaz a nedať si opečiatkovať pas, pretože pečiatka od kosovskej polície môže spôsobiť problémy pri vstupe cez srbské hranice. My sme to vždy takto riešili a polícia v Albánsku / Kosove nám nikdy nerobila problémy a nedala pečiatku. Samozrejme toto je naša skúsenosť, ale nemôžeme garantovať tento spôsob ako štandard. Stále platí, že môžete touto trasou vstúpiť aj na pas a vrátiť sa trasou a alebo b 🙂
Máte aj vy skúsenosť s cestovaním do Albánska inou trasou? prípadne ste absolvovali cestu na motorke ? Dajte nám vedieť 🙂

About the Author

One Response to “Letecky, autom či loďou : Do Albánska sa dostanete viacerými spôsobmi”

Pridaj komentár